معرفی نرم افزار کامفار

نرم افزار کامفار به طور خلاصه با کلمه COMFAR اختصار عبارت انگلیسی Computer Model for Feasibility Analaysis and Reporting شناخته می‌شود که در معنای فارسی به «مدل کامپیوتری برای آنالیز امکان سنجی و گزارش گیری» معرفی می‌شود.

واحد ارزیابی یونیدو در سال ۱۹۷۹ در نیویورک این برنامه را نوشتند. یک تیم ۷ نفره در طول یک سال و نیم، مدل اصلی این برنامه را با استفاده از زبان‌های برنامه‌‌نویسی پاسکال و C طراحی کرده‌اند.

هزینه تهیه کامفار

در تهیه این برنامه کامپیوتری از تجربیات بیش از ۳۰ کمیته ازریابی اقتصادی کشورهای مختلف بهره گرفته شده است و پس از طی ۳ سال و گدشت دوران آزمایشی برنامه و رفع اشکالات و در نظر گرفتن نکات کامفار، برای اولین بار در سال ۱۹۸۳ به بازار عرضه گردیده است. هزینه تهیه این برنامه بالغ بر یک و نیم میلیون دلار بوده و هم اکنون بیش از نیم میلیون نسخه از آن در سراسر جهان و به ۱۵ زبان(از جمله انگلیسی؛ فرانسوی؛ آلمانی؛ چینی؛ هلندی؛ ایتالیایی؛ عربی؛ روسی؛ پرتغالی؛ اسپانیایی و…) در حال بهره‌‎برداری می‌باشد.

اهداف برنامه و نکات کامفار

زمانی که ایده‎‌های متفاوت جهت سرمایه‎ گذاری و انتخاب مطرح گردید سرمایه‌گذاران به دنبال راه‌حل‎های مختلفی بودند تا بتوانند بهترین تصمیم را بگیرند. اما وجود پارامترهای فراوان(بیش از ۴۰۰۰ متغیر) محاسبات را گاهاً آنقدر پیچیده می‎کرد که تصمیم‌گیرندگان از نتایج آنها اطمینان لازم را نداشتند. از طرف دیگر نگرش‎های متفاوت به یک موضوع خاص؛ باعث می‎شد تا نتایج یکسان حاصل نشود.

به عبارت دیگر در مورد یک طرح؛ برخی از محاسبات طرح را اقتصادی جلوه می‎داد و بعضی دیگر کلاً آن را رد می‎کرد. این موضوع سبب شد تا دست‎اندکاران به فکر استاندارد نمودن تعاریف و محاسبات افتادند. اما مشکل اصلی یعنی پیچیدگی عملیات محاسباتی هنوز باقیمانده بود. برای حل این مشکل؛ کمیته‎ای در UNIDO برای استاندارد و کامپیوتری کردن همزمان ارزیابی اقتصادی طرح‎ها تشکیل شد و نهایتاً برنامه COMFAR تهیه و به بازار عرضه گردید.

امروزه از نرم افزار کامفار به عنوان زبان واحد برای تسریع در اعتبارسنجی صورت‌ها و محاسبات مالیِ تهیه شده استفاده می‌گردد.

میانگین امتیاز 5 از 5 - (49 رأی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

تبلیغات بنری محصولات

کسب و کار پیشنهادی: