سرفصل های یک بیزینس پلن کامل

یک بیزینس پلن و یا طرح توجیهی کامل حداقل شامل سرفصلهای زیر می‌باشد:

فصل اول- اطلاعات اولیه و خلاصه طرح

در ابتدای طرح توجیهی(بیزینس پلن)، اطلاعات اولیه و خلاصه طرح پیشنهادی عنوان می‌شود. زیرفصل‌های مربوط به اطلاعات و خلاصه طرح پیشنهادی به شرح زیر می‌باشد:

قسمت۱- مشخصات متقاضی(شرکت) شامل:

الف) سوابق فعالیت
ب) سهامداران و نسبت سهام
ج) اسامی هیئت مدیره و مدیر عامل همراه با ذکر تخصص و سابقه کاری

قسمت۲- مشخصات طرح شامل:

الف- اهداف
ب- نوع طرح(ایجادی/ توسعه(تکمیلی/ بازسازی و نوسازی) / انتقال/ سرمایه درگردش/ خرید و فروش)
ج- نام محصول(محصولات/ خدمات) اصلی
د- بازار هدف(محلی/ استانی/ کشوری/ منطقه‌ای/ جهانی)
ه- سهم بازار
و- ظرفیت اسمی
ز- تکنولوژی پیشنهادی
ح- نرخ بازده داخلی

قسمت۳ – مشخصات مالی طرح شامل:

الف- برآورد تقریبی سرمایه‌گذاری ثابت طرح
ب- برآورد سرمایه در گردش

قسمت۴– پیش‌بینی تامین مالی:

طرق تامین مالی و اطلاعات تسهیلات مالی به شرح زیر ارائه شود:
الف) تامین منابع مالی: برای اجرای طرح از روش‌های ذیل پیش‌بینی شود:
۱– سرمایه(آورده متقاضی)
۲– تسهیلات بلند مدت(از طریق موسسه‌های مالی اعتباری و بانک ها)
۳– شراکت با اشخاص حقیقی و یا حقوقی / اعتبار فروشندگان ماشین‌آلات
۴– تسهیلات اعطایی دولت
۵– تسهیلات کوتاه مدت
ب) اطلاعات مربوط به تسهیلات مالی:
میزان(نسبت تسهیلات)، نرخ سود، تاریخ شروع بازپرداخت، دوره بازپرداخت، میزان اقساط، نوع وثیقه.

قسمت۵– اطلاعات ضروری:

در صورت عنوان هر مشخصه‌ای که پیشنهاد دهنده طرح تاکید بر آن را ضروری می‌داند،
لازم است به صورت خلاصه در این زیر فصل قید شود. به عنوان نمونه، زمان انجام طرح از حساسیت خاصی برخودار بوده به حدی که اگر زمان پیش‌بینی شده در ورود به بازار تحقق نیابد امکان تغییر در بازار هدف و یا ورود رقبای جدید و یا تغییر در میزان فروش رخ دهد بدین لحاظ تاخیردر زمان پیش‌بینی شده می‌تواند شاخص‌های اقتصادی طرح را تغییر دهد و یا ارائه تخفیف در تعیین بهای فروش به دلیل رسوخ یا حفظ بازار موجود بخش مهمی از اهداف می‌باشد.

قسمت۶– تایید کنندگان:

در انتهای بیزینس پلن، اسامی تهیه‌کنندگان و تاییدکنندگان طرح همراه با مسئولیت آنان درج شود.
در این بخش تصاویر کلیه مستندات لازم شامل سوابق ثبتی، پروانه کار، لایسنس‌های موجود، پروانه بهره‌برداری، مجوزهای زیست محیطی، مجوزهای تاسیس و احداث، تعیین تکلیف وثایق ملکی جهت اخذ هرگونه تسهیلات مالی پیش‌بینی شده در طرح که به موضوع موجودیت سرمایه‌گذاری اشاره دارد، ارائه و پیوست گردد. اطلاعات مذکور کاملاً خلاصه و در یک جدول ارائه شود و کلیه پیوست‌های لازم نیز ضمیمه گردند.

فصل دوم– مطالعات بازار

تجزیه و تحلیل بازار، مطالعه‌ای حساس و مهم برای تعیین دامنه سرمایه‌گذاری، برنامه تولید، ظرفیت کارخانه، فن‌آوری و تکنولوژی مورد نیاز بوده و در پاره‌ای از موارد می‌تواند در تعیین محل اجرای طرح نیز نقش بسزایی را ایفا نماید.
در این بخش از بیزینس پلن، لازم است این مطالعه به شیوه‌ای انجام شود که هریک از متغیرهای تعیین کننده در بازار، نحوه اثرش برای پیشنهاد دهنده کاملاً واضح و برای سهامدار به عنوان یک ریسک کننده منابع مالی، با آینده‌ای روشن قابل تصمیم‌گیری باشد. در ابتدا برای ایجاد یک زمینه وسیع‌تر، بازار رشته فعالیت مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرد تا بازار شناخت محصول مورد نظر در سرمایه‌گذاری، به عنوان زیر مجموعه این مبحث قابل بررسی دقیق باشد. پس از بررسی محصول، تقاضای بالفعل و یا بالقوه که
قابل تامین باشد مورد ارزیابی قرار گیرد. در مرحله بعد به جهت اینکه مبحث رقبا در تعیین شناخت و اندازه بازار هدف تأثیر‌گذار است به ترتیب مورد مطالعه قرار گیرد و نهایتاً برنامه بازاریابی ارائه شود.

فصل سوم – مطالعات فنی

در بررسی‌های فنی ابتدا مکان‌سنجی و متعاقب آن پس از بررسی‌های لازم در ویژگی‌های محصول و همزمان روش‌های مختلف تولید(محصول)، مناسب‌ترین تکنولوژی که با فرهنگ کاری و توانایی‌های بالقوه صنعت تناسب داشته باشد انتخاب و پیشنهاد می‌گردد.
با انتخاب مناسب‌ترین روش تولید و تکنولوژی مرتبط هر محصول می‌توان دستگاهها و تجهیزات مورد نیاز را بر اساس فرآیند منتخب تعیین نمود.
در ادامه مطالعات می‌بایست ضمن تشریح فرآیندهای مختلف تولید، همزمان مناسب‌ترین فرآیند‌های کنترل کیفیت واحد نیز بیان گردد. سپس ظرفیت طرح بر اساس متغیرهای قابل تعریف در بررسی بازار هدف، روش تولید و… تعیین می‌گردد. بر این اساس کاربرد و میزان مواد اولیه مورد نیاز و تعداد و نحوه عملکرد فرآیند موجود شرح داده خواهد شد. پس از تعیین طرح استقرار فرآیند اصلی، امکانات و تاسیسات زیربنائی و انرژی(براساس موازنه عملکرد هر واحد) مورد نیاز جهت انجام و ادامه فعالیت‌های واحد مورد بررسی، ارائه می‌گردد. در ادامه بر اساس اصول مهندسی صنایع نیروی انسانی مورد نیاز و مساحت بخش‌های مختلف محاسبه و سپس براساس بر رسی بهای فروش در بازار فعلی، قیمت تمام شده، تحلیل کششی بهای تقاضا، قیمت نهایی جهت محاسبات فروش در بخش مالی طرح ارائه می‌گردد.

میانگین امتیاز 5 از 5 - (55 رأی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

تبلیغات بنری محصولات

کسب و کار پیشنهادی: