صفحه نخست » دانلود پایان نامه و مقالات  » سازه های فضایی باز شونده و جمع شونده

سازه های فضایی باز شونده و جمع شونده

فرمت : docx | حجم : 21 مگا بایت | صفحات : 53

خرید و دانلود آنی فایل
5000 تومان

سازه های فضایی باز شونده و جمع شونده

 

 

سازه‌های باز شونده و جمع شونده سازه‌هایی هستند که توانایی باز و بسته شدن را دارند و در حالت بسته به صورت مجموعه ای فشرده از میله‌های تقریبا موازی در می‌آیند، چنر نمونه متدوالی از آنهاست کاربرد این سازه‌ها از سازه‌های موقت گرفته تا فضا پیما‌ها گسترده شده است، در این سمینار ابتدا مزایا، کاربردها و انواع سازه‌های باز و جمع شونده مورد بررسی قرار می‌گیرد سپس طراحی هندسی آنها مورد مطالعه قرار گرفته و رفتار این سازه‌ها در مراحل باز و بسته شدن از نظر می‌گذرد و در مراحل بعد، آنالیز، طراحی، و بهینه سازی آنها مورد کنکاش قرار می‌گیرد.

 

سازه‌های فضایی را می‌توان به عنوان برگی بر گرفته از طبیعت دانست، فرم‌های طبیعی از صلبیت فوق العاده ای برخوردارند واز حداقل مصالح برای حداکثر استفاده سازه ای بهره می‌گیرند ]۱[ سبکی و نصب سریع، چند منظوره بودن، تنوع در شکل و طرح عدم نیاز به نیروی زیاد در مراحل نصب و برچیدن، سهولت حمل ونقل، قابلیت استفاده در ابعاد ودهانه‌های مختلف و … از جمله عواملی می‌باشند که استفاده روز افزون این نوع سازه‌ها را در دنیای علم و فن آوری توجیه پذیر می‌سازند ]۲[ توسعه قابل توجه سازه‌های فضا کار مرهون تلاش و فعالیت مهندسان نخبه دنیا در اواخر قرن نوزدهم می‌باشد. ]۳[

گر چه در ابتدا هدف از بکار گیری سازه‌های فضا کار بعنوان سازه‌هایی موقت بود ولی در عمل از آنها به عنوان سازه‌هایی دائمی‌استفاده شد و به انواع مختلف و با مصالح متفاوت در کشورهای گوناگون طراحی و اجرا گردید.

احتیاج به سازه‌های متحرک که به طور ساده و سریع نصب گردد و قابل حمل و نصب مجدد در مکانهای مورد نیاز باشد باعث پیدایش سازه‌های فضا کار باز شونده و جمع شونده شد که با رشد روز افزون استفاده از این نوع سازه‌ها بخصوص در کشورهای صنعتی توجه پژوهشگران و صنعت گران به این سازه‌ها افزایش یافت. ]۶[ در کشور ما هر سال زلزله‌های مخرب و سیل‌های وایرانگر عده ای از هموطنانمان را بی خانمان می‌کند، زلزله زدگان و سیل زدگان نیاز مبرم به سر پناه دارند در این میان استفاده از این سازه‌ها می‌تواند کمک موثری در حفظ جان و مال این عزیزان داشته باشد، به غیر از این کاربردهای فراوان این نوع از سازه‌های فضایی تلاش روز افزون پژوهشگران و صنعت گران این مرز و بوم را می‌طلبد و امید آنست که آن چه در این سمینار ارائه می‌گردد، ذره ای هر چند کوچک در راه رشد و اعتلای کشور عزیزمان باشد.

۱-۲ تعریف سازه‌های فضایی باز شونده و جمع شونده

یک سازه باز و جمع شونده تشکیل شده است از قطعات پیش ساخته یا المان‌هایی که می‌توانند باز و بسته شوند و در حالت‌های از پیش تعیین شده قرار بگریند ضمن این که توانایی تحمل بار را نیز دارند. ]۴[

۱-۳ موارد کاربرد سازه‌های فضایی باز شونده و جمع شونده

برای این که کاربردهای مختلف این نوع سازه‌ها را بررسی ‌کنیم ابتدا باید موارد نیاز و همچنین مزایای آنها در مقایسه با انواع سازه‌ها مورد مطالعه قرار بگیرد و سپس کاربردهای مختلف آنها ذکر شود.

۱-۳-۱ موارد نیاز به سازه‌های باز شونده و جمع شونده

سازه‌های باز شونده و جمع شونده زیر مجموعه ای از آن دسته از سازه‌ها هستند که به سرعت و سهولت قابل نصب بوده و می‌توان آنها را به راحتی برای استفاده مجدد جمع آوری کرد نیاز به چنین سازه‌هایی از زمان‌های قدیم وجود داشته است ]۱۰[. یعنی از هنگامی‌که قبایل چادر نشین برای یافتن مرتع و چراگاههای بهتر از جایی به جایی دیگر نقل مکان می‌کردند سازه‌های کوچک وسبک و متراکم شده ای مانند سیاه چادرها، خیمه سرخ پوستان و چادر کروی عشایر چنین نیازی را بر آورده می‌کردند، اکثر این سازه‌ها با وصل کردن میله‌های راست ساده در روی زمین به یکدیگر نصب شده و با پارچه‌ها ی سخت پوشیده می‌شوند. باز کردن و نصب آنها برای ابعاد متوسط هر چند .وقت زیادی نمی‌گرفت اما به هر حال وقت گیر بود، مخصوصا در شرایط نامساعد آب وهوایی مشکل آفرین می‌نمود]۱۲[

۱-۳-۲ مزایای سازه‌های فضایی باز شونده و جمع شونده.

می‌توان بر اساس نحوه ساخت و استفاه مزایای زیر را برای این نوع سازه‌ها ذکر کرد

۱- پیش ساخته بودن

۲- سبک وکم حجم بودن

۳- سهولت حمل ونقل

۴- نصب سریع و آسان

۵- عدم نیاز به نیروی متخصص و تجهیزات کم برای نصب و برچیدن سازه

۶- قابلیت جمع آوری و انتقال و نصب مجدد

۷- نوع در شکل و طراحی

۸- قابلیت استفاده در ابعاد وانداره‌های مختلف

۹- چند منظوره بودن

۱-۳-۳ موارد استفاده

برخی از کاربردهای مورد انتظار برای این نوع سازه‌ها عبارتند از:

۱- سرپناههای اضطراری

۲- پل‌های اضطراری

۳- ساختمان‌ها در نقاط پرت و دور دست

۴- گنبدها و یا چلیک‌های کروی و سهموی ثابت و متحرک

۵- پوشش‌های محافظتی موقت

۶- جرثقیل‌ها، پله‌ها، برج‌ها، و دکل‌های باز و جمع شونده

۷- داربست‌ها، قالب بندیها، اسکلت بندی یا آمارتور بندی برای سازه‌های دائمی‌

۸- سر پناه به عنوان سایبان یا محافظ در برابر بارندگی

۹- آنتن‌های بشقابی

شکل ۱-۲-۱ نمونه ای از آنتن های بشقابی [۵]

۱۰- اردوگاههای سبک وزن و سازه‌های تفریحی

۱۱- دیوارهای جدا کننده یا سازه ای

۱۲- درب‌ها و دریچه‌های ورود و خروج

۱۳- گلخانه‌ها و سایر کاربرد‌های کشاورزی

۱۴- بازو‌ها و اندامهای سیار

۱۵- وسایل اسباب بازی

۱۶- ابزارها و وسایل مکانیکی و صنعتی

۱۷- صنایع هوا فضا

 

5000 تومان – خرید
خرید و دانلود آنی فایل
5000 تومان

با کلیک بر روی دانلود ، به صفحه پرداخت هدایت می شوبد و بعد از پرداخت، دانلود فوری فایل و دریافت لینک دانلود فایل در ایمیل شما.

کلیه  طرحهای توجیهی سایت به صورت فایل پی دی اف هستند وقدیمی می باشند

  • Facebook |
  • Twitter |
  • Delicious |
  • Email
  • :این مطلب را به اشتراک بگذارید یا به دوستان تان پیشنهاد دهید
© Copyright tarh-tojihi.com 2016-2017.
Design By tarh-tojihi.com